My osobne doporučujeme biliardový časovač tzv. timer. A to hneď z niekoľkých dôvodov:
– je na ňom oveľa menej servisov (prakticky jediný servis, ktorý za celú dobu vykonáte je výmena batérií)
– ďalšou výhodou je, že viete veľmi jednoducho kedykoľvek skontrolovať svoju obsluhu pretočením inštalačného kľúča
– žetóny musí vaša obsluha neustále vyberať, vydávať atď. Mince zase neustále meniť. Oba prípady spomaľujú efektivitu vášho podniku v čase, keď to najviac budete potrebovať.
– je možné nastaviť výhodnejšiu taxu pre svojich verných klientov, čo sa vám v prípade mechanického mincovníka určite nepodarí.
– celý mechanický spádový systém funguje na princípe, že vie rozlíšiť bielu guľu od zvyšných gúľ, na základe toho, že biela guľa je výrazne väčšia. Čo samozrejme trochu zmení odraz gúľ a pôsobenie síl medzi nimi. Amatérsky hráč to nerozozná, ale profesionála to určite mierne vyvedie z miery. A škodí to kvalite hry.
– ďalším problémom s mechanickým spádovým systémom je ten, že jedna hra môže trvať hodiny alebo aj zopár minút. Partia tak môže zablokovať stôl za 0,5 eur na pár hodín, čo sa vám asi veľmi nevyplatí. Pri časovači platí zákazník za čas, napr. 10 centov za minútu a tak si dobre rozmyslí, či len tak nechá váľať biliardové gule po stole.
– pri časovači musí zákazník vrátiť obsluhe všetky biliardové gule, inak sa časovač neuzavrie a zákazníkovi stále beží čas. U stolov na mincovník je časté, že zákazník si zopár gulí „vezme“ na pamiatku a znemožní tak hru ďalším.
– každý z nás chce mať na prevádzke pekný biliardový stôl. U mechanického mincovníka potrebujete do stola umiestniť celý spádový systém s mincovníkom, čo znamená, že môžete rovno zabudnúť na pekné športové biliardy a vyrezávané masívy. Aj keď sa dajú kúpiť pomerne pekné a nové biliardy s mincovníkmi, budete si musieť zvyknúť, že váš biliard bude trochu pripomínať „čln“.
– ďalším problémom mincovníka je ten, že hra lepších hráčov trvá omnoho kratšie ako hra amatérov (čo znamená, že tí lepší zaplatia viac), čo je pomerne neférová prevádzková daň, vzhľadom k tomu, že lepší hráči zanechajú na stole aj výrazne menšiu škodu.
Biliardový timer nám preto príde, ako oveľa rozumnejšia a ekonomickejšia voľba. Mechanický mincovník má však jednu veľkú výhodu v tom, že keď šikovná obsluha alebo zákazník donesie vlastné biliardové gule, budete mať veľký problém skontrolovať to. Na túto situáciu je skrátka biliardový timer prikrátky. V prípade mechanického systému s mincovníkom cudzie biliardové gule jednoducho padnú do spádového systému a páchateľ ich už nevytiahne, čiže v tomto jedinom prípade sa javí mechanický mincovník ako lepšia voľba.